מהן מקדמות ביטוח לאומי לעצמאים?

כל אדם מעל גיל 18 המשתכר מעבודה, בין אם הוא שכיר ובין אם עצמאי, חייב לשלם למוסד לביטוח לאומי ולביטוח בריאות אחוז מסוים בהתאם להכנסה. לשכירים התשלום לביטוח לאומי יורד מהשכר באופן אוטומטי על פי חישוב של חשב השכר במקום העבודה. לעומת זאת, עצמאים מחויבים לשלם מקדמות לביטוח הלאומי. מהן המקדמות? על כך במאמר הבא.

 

מהן המקדמות לעצמאים?

כאשר פותחים עסק של עוסק פטור או עוסק מורשה חייבים לפתוח תיק בביטוח הלאומי במקביל לפתיחת תיק ברשויות המס. על פי החוק כל אזרח במדינה מעל גיל 18 יוכל לקבל עזרה סוציאלית ותשלום על אובדן כושר עבודה, נכות ושירותים נוספים במידה ויפקיד מדי חודש את הסכום שנקבע לו על ידי הביטוח הלאומי.

הביטוח הלאומי מחשב את המקדמות על פי דיווח של העצמאי בתחילת השנה ולאחר שנת המס מחזיר לו כסף במידה ושילם יותר או גובה כסף במידה ושילם פחות. למידע נוסף הקליקו על https://yncpa.co.il.

 

הגדלה או הקטנה של המקדמות

החישוב של המקדמות נעשה על פי ההכנסות פחות ההוצאות ובכל שנה מבוסס על הדו"ח של שנת המס הקודמת ולכן החישוב של המקדמות עשוי להשתנות משנה לשנה. את הסכום הכולל מחלקים ל-12 חודשים ואלו למעשה המקדמות שיש לשלם בכל חודש. למרות זאת, אפשר להגדיל או להקטין את המקדמות 4 פעמים במהלך השנה בעזרת המייצג של העצמאי בביטוח הלאומי. בסוף השנה הביטוח הלאומי יתקזז עם המבוטח.

 

למה לא כדאי להקטין את המקדמות?

על פי רואי חשבון ויועצים עסקיים ההמלצה היא לשלם את מה שהביטוח הלאומי קובע ולא להקטין את המקדמות גם אם השכר שלכם נמוך יותר ואתם בטוחים שאתם משלמים יותר. זאת לאור העובדה שכך תהיו מכוסים יותר מבחינה ביטוחית. כלומר, במקרה של אובדן כושר עבודה או אבטלה כפי שהיה במשבר הקורונה, תקבלו יותר כיסוי.

 

מהו החישוב של הביטוח הלאומי למקדמות?

אם עצמאי מרוויח 6,331 ₪ ברוטו הוא יצרך לשלם 3.1% עבור ביטוח בריאות ו-2.87% עבור ביטוח סוציאלי. מעל לסכום זה יש לשלם 5% עבור ביטוח בריאות ו-12.83% עבור ביטוח סוציאלי. ביחד עם זאת, תשלום עבור הביטוח הלאומי מוכר במס הכנסה על פי 52% מהתשלום ולכן כאשר מגישים את הדו"ח השנתי למס הכנסה יש לצרף את אישור המס של הביטוח הלאומי.

 

איך יודעים אם המקדמות חושבו נכון?

לסיכום, על מנת לדעת שהתשלום שלכם מטיב עמכם לצורך תשלום נוח ולצורך ביטוחי, מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון מיומן ולהימנע מתשלום הפרשים שאינם לטובתכם בסוף שנת המס. בנוסף, רואה החשבון יפתח את התיק בביטוח הלאומי ובמס הכנסה וייצג אתכם בתור מורשה על מנת שההתנהלות שלכם תהיה קטנה ולא תצטרכו להתעסק עם בירוקרטיה מיותרת.

עצמאי

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
שטרות של יורו
טיפים פיננסים
כמה מס תצטרכו לשלם על השכרת נכס מסחרי?

בתקופה האחרונה אנחנו שומעים מקולגות שלנו סכומים שונים של תשלומי המס שהם מפרישים בעקבות העובדה שהם משכירים נכס מסחרי. בעקבות ההבדלים המשמעותיים בין הסכומים שצוינו בפנינו, החלטנו לצאת ולבדוק באופן

כרטיס בצבע כחול
טיפים פיננסים
מהן הדרישות לוויזה באוסטרליה וכמה זה עולה?

אוסטרליה היא אמנם הקטנה מבין היבשות, אך היא עדיין עצומה בגודלה ובאפשרויות התיירות הרבות והמגוונות הקיימות בה. כדי לבקר באוסטרליה וליהנות מהנופים המרהיבים והתרבות המקומית, תצטרכו להנפיק ויזה לאוסטרליה, תהליך

החזרי מס ילד ראשית
כללי
החזרי מס בגין הילד שהבאת לעולם

בשעה טובה, אחרי תשעה חודשים ארוכים מאוד, ילדת? אם כך, לפני הכול מגיע לך מזל טוב! אין דבר מרגש יותר מזה ולכן ברור מדוע גם את, כמו כל אישה אחרת,