3 טעויות נפוצות בעת תמ"א 38

תכנית מתאר ארצית 38 היא שורה של חוקים ותקנות התכנון הרלוונטיים לשורה של מבנים, ובעיקר מבני מגורים, ברחבי הארץ. המטרה היא לחזק מבנים כדי להגביר את עמידותם בפני רעידות אדמה ואסונות אחרים. במסגרת הפרויקט הפכו מבנים רבים לאטרקטיביים יותר, נוחים יותר ושופרו משמעותית על ידי תוספת של אלמנטי בנייה וחיזוקים נוספים שנועדו בעיקר לתת מענה לסכנות האורבות.

 

מה זו התוכנית הזאת ומדוע היא כה אטרקטיבית

תוכנית תמא  מקדמת 38 התחדשות עירונית בירושלים בין היתר, כמו גם בכל הארץ. היא חידוש משנת 2005 שנעשה על ידי המועצה הלאומית לתכנון ובנייה של מתאר ארצי לחיזוק מבנים והגברת הבטחון כמו גם מצוקת הדיור. מדובר על אוסף תקנות שמטרתן היא לטפל בסיכונים השונים שלרוב צצים פן תתרחש רעידת אדמה.  התוכנית מעניקה תמריצים כדי  שיזמים ירצו לקחת פרויקטים כאלו. מדובר על זכויות בניה מוגדלות וקיצור הליכים בירוקרטיים.

 

סיבות לעיכובים

על פי הנתונים מקרים רבים מתעכבים ונאבדים מבין הטפסים השונים בשל מגוון סיבות. כמובן זה גורם לאובדן כספים כמו גם למריטת עצבים שהייתה יכולה להימנע אילולא היו פוסחים על כמה טעויות נפוצות. יש דברים שצריך לשים לב אליהם לפני תחילת המהלך ולאורכו. .כמובן שעצה מקצועית  כגון חברת טרא, זה כנראה הפתרון המושלם עבור כל מקרה שכזה.

 

מימון לקוי וחסר

בעיות הקשורות בכספים הן נפוצות והן בין הגורמים העיקריים לעיכובים וביטולים של תמא 38. יזמים צריכים להשיג מימון למען הפרויקטים שלהם. מעבר להשקעה של הון עצמי גם מדובר על יצירת מגיעים עם בנקים או לווים מה שמעמיד אותם במימד סיכון מסויים. רצוי לבדוק כמה פרויקטים מחזיק היזם, אם מדובר על יזם יציב יהיה לו את הבסיס הפיננסי לבצע את התמא מתחילתה ועד סופה.

 

יזם שלא עומד בהתחייבות

לא חסר אנשים שפיהם וליבם אינם שווים. לפעמים אין זה במכוון, ולפעמים יזמים מבטיחים דבר שאין ביכולתם לקיים. לא פעם מדובר על יזם שלא עומד בלוחות הזמנים, שלא מצליח להשיג את התוספות שהבטיח או אפילו לא מצליח לשכנע את כל השכנים. בחירת היזם הנכון זו ההחלטה הכי קריטית ולכן תמיד יש ללכת על כאלה מומלצים, כמו גם לוודא שהחוזים קשיחים וברורים.

 

 חוסר הסכמה של השכנים

מטב הדברים, בניין דירות שעומד לפני שינוי דרסטי מצריך את שיתוף הפעולה של השכנים והדיירים הרבים. ייתכן ולא לכולם יש את אותם הדעות בנוגע לפרויקט ויש גורמים שיכולים לעזור לדיירים מתנגדים למשוך את החבל לכיוון השני.

 

לעבוד נכון

טעויות אלו הן רק קורטוב מכל מה שעלול להסתבך במהלך הדרך למרפסת הנחשקת. פעולה נכונה בליווי האנשים הנכונים, ומונעת חיכוכים לא נצרכים ומאפשרת לכל התהליך לשוט ביתר קלות וקלילות. יש כל כך הרבה יתרונות למהלך הזה, שחבל לפספס או ליפול בשל טעויות כאלה או אחרות.

תמ"א 38

 

 

 

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
מטבעות ושעון
נדל"ן
איך לבחור גוף פיננסי לליווי פרויקט נדל"ן

יזמים המשקיעים בפרויקטים מסתייעים בגופים פיננסיים על מנת להפחית סיכונים, להבטיח את ההשקעה של הקונים ולהגדיל את הפעילות העסקית שלהם. המאמר יפרט איך לבחור גוף פיננסי לליווי פרויקט נדל"ן.  

החזרים למס שבח
מיסים
החזר מס שבח

מס השבח הוא מס אשר קשה מאוד לחישוב, זאת מאחר והוא כולל פרמטרים רבים ולעיתים קיימים מקרים בהם קיים פטור מתשלום המס, אך רבים אינם מודעים לכך זאת משום שרוב