6 סיבות בגללן אפשר לבטל צוואה 

אחד העקרונות החשובים ביותר בחוק הישראלי בכל הקשור לרכוש, הוא שלאדם יהיו זכויות לקבוע מה ייעשה עם הרכוש שלו – גם לאחר מותו. הוא יכול לקבוע זאת באמצעות השארת צוואה מאחוריו. למרות זאת, ישנם מקרים בהם יכול בית המשפט לבטל צוואה של אדם מסוים. הנה 6 סיבות שבגללן אפשר לבטל צוואה.

 

מצווה שאינו כשיר

אחת הסיבות ההגיוניות והפשוטות ביותר מבחינת ביטול צוואה היא ביטול צוואה עקב מצווה שאינו כשיר. במידה והמצווה אינו כשיר לכתוב את הצוואה שלו, ולאחר מותו ניתן היה להוכיח שבעת כתיבת הצוואה לא היה כשיר המצווה, בית המשפט יכול לפסול את הצוואה בטענה שלמעשה היא לא משקפת את רצונו של המנוח. אנשים מסוימים יכולים לנצל את העובדה כי המצווה אינו כשיר, ובכך להשפיע עליו בצורה פסולה כדי לזכות בעיזבון. אי כישרות מתייחסת למצבים קוגניטיביים ונפשיים, בין היתר.

ביטול צוואה

מעורבות לא תקינה בעת עריכת הצוואה

אדם שהיה מעורב בעריכת הצוואה, יכול להיות זה שיוביל לביטול שלה על ידי בית המשפט. אם אדם מסוים נקבע בצוואה כאחד מהיורשים למשל, וניתן יהיה להוכיח שאותו אדם התערב באופן משמעותי בעריכת הצוואה, בית המשפט עשוי לפסול את הצוואה, שכן אין זה תקין שמי שמקבל את העיזבון יהיה שותף לקביעה זו.

 

צוואה שלא ניתן לקיים

במקרים מסוימים, עשויה להגיע אל פתחו של בית המשפט צוואה שפשוט אי אפשר לקיים. אם למשל אדם מסוים יכתוב שכדי לקבל את העיזבון שלו, על אדם אחר לבצע פעולה שאינה אפשרית, או שיש לבצע פעולות מסוימות בנכס שאינו שייך למצווה, אי אפשר בפועל יהיה לקיים את הצוואה. במצב הזה, יכול בית המשפט לקבוע שהעיזבון יחולק בצורה של ירושה על פי דין.

ביטול צוואה

צוואה לא מוסרית

בשונה מפעולות שלא ניתן לבצע, מה שהופך את הצוואה לכזאת שלא ניתן לקיים, ישנן צוואות הכוללות פעולות לא מוסריות. התניה של מתן עיזבון לאדם מסוים בביצוע פעולה לא מוסרית, כמו רצח, תקיפה מינית, סימום או שוד למשל, היא עילה לביטול הצוואה, שכן אין זה תקין שאדם יצטרך לעבור על החוק ולבצע פעולה שלא תעלה על הדעת כדי לקבל רכוש.

 

צוואה שנכתבה תחת איומים

אנשים מסוימים יכולים להשאיר לאחר מותם עיזבון הכולל רכוש יקר והון רב. העובדה הזאת עשויה להביא איתה אנשים שמעוניינים בנתח משמעותי מהעיזבון בכל מחיר, עד למצב בו הם יפעילו איומים על המצווה – דבר שמהווה עילה לביטול הצוואה.

 

הימצאות צוואה עדכנית יותר

ישנם מצבים בהם אנשים מסוימים החליטו לערוך צוואה, ולאחר זמן מה בחרו לשנות אותה באופן כזה או אחר. במידה ונמצאה צוואה עדכנית יותר, בית המשפט צפוי לראות בצוואה זו כמסמך המבטא את רצונו של המנוח, ולבטל את הצוואה הקודמת.

ביטול צוואה

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
הכל על חברת היי בוב
כללי
הכל על חברת היי בוב

בסביבה העסקית הדינמית של ימינו, ניהול יעיל של משאבי אנוש ממלא תפקיד חיוני בהנעת הצלחה ארגונית. היכנסו ל-היי בוב, חברה חדשנית שמשנה את שיטות העבודה המסורתיות של משאבי אנוש עם

אישה עם דף וכסף
מיסים
זכאות להחזרי מס לפי גיל, מין ותושבות

אם היינו מספרים לכם שאי שם מתחבאים כספים שמגיעים לכם בחזרה הייתם מאמינים? בין אם כן ובין אם לא, כדאי שתכירו את המושג הבא – החזר מס. אם אתם מרימים